Filigri Zespół Muzyki Dawnej

Wiara, rodzinne więzi, przyjaźń i pasja do muzyki dawnej połączyły nas w zespół. Początkowo nazwę zespołu zaczerpnęliśmy od pięknie zdobionych notatników Paperblanks Filigree Floral, które słyną z wysokiej jakości okładek zawierających imitacje lub reprodukcje słynnych introligatorskich ksiąg XV-XIX wieku. Obecnie nazwaliśmy się Zespołem  Muzyki Dawnej Filigri od słowa Filigran – słowo to oznaczna technikę złotnicza polegająca na zdobieniu lub wykonywaniu całego przedmiotu z cienkich drucików ułożonych w ażurową siatkę.

Każdy z nas na swojej drodze uczestniczył w wielu wydarzeniach poświęconych muzyce dawnych wieków. Duchowe i muzyczne poszukiwania naszych mistrzów i nas samych wskazały nam nowe sposoby myślenia o muzyce, która nie jest tylko środkiem wyrazu, ale jest dla nas duchem i życiem.

Ideą działalności zespołu jest przybliżanie ciągle mało znanej kultury muzycznej renesansu i baroku. Istotnym przesłaniem dla naszego zespołu jest potrzeba odkrywania i prezentowania szczególnie polskiej dawnej sztuki muzycznej.

Pragniemy dzielić się ze wszystkimi owocami naszej wspólnej  pracy. Zapraszamy serdecznie do udziału w proponowanych przez nas widowiskach muzycznych i do wspólnej podróży w odległe czasy.