Bije zegar kuranty, a misterne flety
Co kwadrans, co godzina dudlą menuety.
I. Krasicki „Satyry”
Obecnie gramy dodatkowo na kilku instrumentach z okresu renesansu.
Flety proste swoją największą popularność osiągnęły na przełomie XVI-XVIII wieku. W dawnych czasach, swoje kompozycje na flet przedstawili między innymi: Claudio Monteverdi, Jean-Baptiste Lully, Henry Purcell, George Frideric Handel, Johann Sebastian Bach czy, już nieco bardziej współcześnie Leonard Bernstein i Arvo Part.
Lutnia – Instrument o starożytnym rodowodzie, wywodzący się z Bliskiego Wschodu. Znany i ceniony był również w Indiach, Chinach i Japonii. W ikonografii europejskiej lutnia pojawia się po raz pierwszy w IX wieku jako instrument dwu lub trzystrunowy i, w przeciwieństwie do lutni arabskich, jest zaopatrzona w progi. Znany nam dzisiaj kształt lutnia zyskała w XV wieku.
Bendir jest arabskim szerokim bębnem obręczowym (średnica naszego bębna to 65 cm) pochodzącym z Afryki Północnej. Wyróżnia go głębokie i niskie brzmienie. Pod wewnętrzną płaszczyzną membrany może mieć naciągnięte jelitowe struny lub sznurki nadające mu wówczas charakterystyczne rezonujące i metalizujące brzmienie (brzęczenie). Bendir tradycyjnie grany palcami lub całą dłonią, trzymany jest jedną ręką, dla ułatwienia chwytu posiada czasami w obręczy otwór na kciuk.